1. června 2006 byla slavnostně otevřena planetární stezka v Proseči u Skutče za účasti žáků ZŠ i veřejnosti. Tento projekt je druhý v České republice a první vytvořený dětmi.

Co to je?

Je to vyznačená trasa, po které jsou rozestavěny modely vesmírných těles s informacemi a zajímavostmi o nich. Tento projekt umožní lépe si představit velikosti a vzdálenosti jednotlivých planet naší sluneční soustavy. Zároveň budete mít možnost poznat okolní krajinu Proseče, rozhlednu Terézku a udělat něco pro svoje zdraví.
Jestliže jste se nemohli zahájení zúčastnit, můžete si ji kdykoli projít a prohlédnout. Je to dobrý tip na rodinný výlet nebo na prázdninové putování.
Začátek stezky je u obecní knihovny, budete procházet kolem areálu základní školy po cestě západně od Proseče stále po bílé cyklotrase č.3 místního značení cykloturistických tras přes místní část Pastvisko stále do kopce. Po cca 3,5 km trasa na křižovatce pokračuje po modré cyklotrase č.5 až k rozhledně Terezka na Pasekách a odtud se stáčí zpět na silnici směrem k Proseči.
Tuto stezku je možné projít pěšky nebo projet na kole.

planet1 vplanet6 v

Jak to vůbec vzniklo?

My jsme žáci 5. B

Jednou naše paní učitelka Alena Vášková navrhla, že bychom si mohli udělat zmenšeninu planetární soustavy. Jsme totiž v páté třídě, začínáme se seznamovat s vesmírem, a tak bychom se mohli učit trochu jinak.

No jo, jenomže to není tak lehké. To se musí udělat modely planet a Slunce, sehnat informace o planetách a Slunci, najít místo, kde by se mohl model planetární soustavy vytvořit a navíc sehnat peníze.
Práce začala. Nejdříve jsme se rozdělili do dvojic a vybrali jsme si planetu, kterou jsme chtěli. Začali jsme shánět co nejvíce informací o té planetě nebo tělesu, jaké jsme si vybrali, z knih, encyklopedií, internetu a podobně. Dlouho jsme listovali v knihách, dlouho hledali na internetu. Potom jsme vše přinesli do školy a rozhodovalo se, co se nám zdá důležité a co ne. Nakonec si každá dvojice svůj text přepsala na počítači. Aby byla představa sluneční soustavy úplná, museli jsme si vyrobit modely těles, které sem patří. Zvolili jsme zmenšení jedna ku jedné miliardě. Hledali jsme různé kulaté předměty, např. dřevěné kuličky, hlavičky od špendlíků… Takový malý model soustavy jsme si vytvořili ve třídě – velikosti planet a Slunce odpovídají, ale vzdálenosti ne. Aby naše práce měla smysl a význam, museli jsme ji někomu ukázat. Pozvali jsme proto rodiče a vyprávěli jim o planetách a všem, co jsme se naučili. Předvedli jsme se i některým dětem z naší školy.

planet2 vplanet3 v

Na to , abychom mohli zhotovit stezku venku, kde bude model sluneční soustavy odpovídat měřítku i vzdálenosti jednotlivých těles, už jsme neměli sílu ani možnosti. Museli jsme se spojit s paní ředitelkou naší školy Mgr. Jarmilou Broulíkovou, s Obecním úřadem v Proseči, konkrétně s panem starostou Ing. Martinem Novákem a panem MgrA. Markem Rejentem, který nám vyrobil všechny modely vesmírných těles.

1. 6. 2006 se planetární stezka otevřela pro veřejnost. Doufáme, že splní to, proč jsme se ji snažili uskutečnit. My jsme se dozvěděli mnoho nového, získali různé zkušenosti a věříme, že i vám umožní lépe si představit, jak vypadá vesmír v nejbližším okolí.

planet4 vplanet5 v

Martina Vobejdová

Alžběta Vopařilová

tř. uč. Mgr. Alena Vášková