8. 11. 2019 - Mezinárodní hudební festival dětských a mládežnických pěveckých sborů Pardubice

Ve dnech 8. - 9. 11. 2019 se v Pardubicích konal 27. ročník Mezinárodního festivalu dětských a mládežnických pěveckých sborů se soutěží o cenu Miroslava Raichla. Tento festival je výběrový a je koncipován jako setkání špičkových dětských sborů, které mohou navzájem porovnat svoji úroveň a zároveň si vyměnit zkušenosti v oblasti tohoto hudebního oboru.

Miroslav Raichl je velmi úzce spjat s městem Pardubice a touto cestou pěvecké sbory vzdávají hold jeho celoživotní práci pro dětskou sborovou tvorbu.
První ročník se uskutečnil v roce 1981, původně byl tento festival pojat jako přehlídkový, ne soutěžní.

V letošním roce jsme se na tento festival přihlásili i my s Červánkem. Samozřejmě bychom si nedovolili se řadit k špičkovým pěveckým sborům, ale využili jsme možnosti se zúčastnit jako sbor nesoutěžní, zazpívat si na závěrečném koncertě a především si poslechnout přihlášené sbory při soutěžní části.

Soutěžními sbory byly:

  • DPS RED BLACK, DOLNÍ ÚJEZD
  • DPS OSMIKVÍTEK, PRAHA
  • DPS PALEČEK, PRAHA
  • FIORI CANTANTI, CHRUDIM
  • DPS JIŘIČKY, MLADÁ BOLESLAV
  • DPS IUVENTUS CANTANS, PARDUBICE
  • PUELLAE CANTNANTES, LITOMĚŘICE

Všichni členové Červánku jsme pozorně sledovali soutěžní přehlídku. Sbory, které jsme poslouchali, nám toho mnoho daly a my jsme se určitě od nich i ledacos přiučili. Tyto sbory byly špičkové a moc se nám líbily. Potom, co soutěžní sbory dozpívaly, jsme se šli naobědvat do Pardubického Fastfoodu, kde jsme si moc pochutnali.

Odpoledne po zhruba hodinovém rozchodu jsme se přesunuli zpět do Kulturního domu Hronovická, kde jsme měli vystupovat na večerním závěrečném koncertě.

Snažili jsme se, aby se nám vystoupení povedlo. Každopádně jsme si ho moc užili.

Pak následovalo vyhlášení výsledků soutěžních sborů. Festival byl zakončen závěrečnou společnou písní Kočár od skladatele Miroslava Raichla. Píseň zněla nejen z pódia, ale nesla se celým sálem, což bylo krásné zakončení této vydařené akce.

Po náročném dni jsme byli rádi, když nás náš autobus odvezl zpět do Proseče, kde už na nás čekali rodiče.

Zuzana Roušarová, Karolína Kynclová

2019 11 08 cervanek pardubice 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.