12. 9. 2019 - Prosečánek a Červánek v Jičíně

JIČÍN - MĚSTO POHÁDKY aneb Znám já jeden krásný zámek

Pod tímto názvem proběhl letošní 29. ročník festivalu Jičín - město pohádky. Ten zaměřil pozornost ke krajině Českého ráje s jeho skalními městy, hrady, zámky, romantickými rozvalinami, k nimž se vážou pověsti, pohádky i příběhy slavných osobností. V historickém centru města se rozložilo středověké podhradí s řemesly, a to nejen s jejich předváděním, ale i s didaktickou částí (výkladem o životě ve středověku). Celé třídy se tak mohly zapojit a řemeslné aktivity si vyzkoušet. Nádvoří jičínského zámku se proměnilo v Nádvoří rozličných kratochvílí - nabídlo zapojení do dobových kejklí, soutěží, her; v Nádvoří umění všelikého - to bylo pestré malování s možností omalovánek, koláží, modelování, kdo chtěl, mohl si i zahrát maňáskové divadlo. Nádvoří ozdobily erby slavných šlechtických rodů (Jičín a okolí) a své historické znalosti si zde mohli ověřit i dospělí návštěvníci ve vědomostním kvízu.

Nechyběly ani autorská čtení, tvůrčí dílny se zapojením řady středních škol propagujících svoje obory, chráněné dílny zdravotně postižených, pouliční divadýlka, zpívání, tanec. Zámecký park poskytl prostor pro turnaje, šerm, kuše, sokolnictví.

I my jsme se opět velice rádi tohoto festivalu zúčastnili. Již tradičně sem jezdíme s našimi pěveckými sbory, abychom se podíleli na kulturním programu. Členové Prosečánku i Červánku si zde mohli zazpívat na hlavním pódiu na Valdštejnově náměstí, kde předvedli svůj koncertní program včetně Otvírání studánek.

Moc pěkně se nám tu vystupovalo, vše bezvadně fungovalo, pořadatelé měli pro nás vše perfektně připravené. Dle ohlasů diváků se náš program líbil, takže můžeme být spokojeni. Samozřejmě jsme si užili i následný rozchod-vždyť jenom těch dobrot kolem! Linie nelinie, vše bylo třeba ochutnat.
Také jsme pokoukali vystavené krámky, prostě jsme si užili výlet se vším všudy.

Rozhodně můžeme doporučit, pokud byste si chtěli příští rok udělat zářijový výlet, tak Jičín je to pravé.

Za PS Prosečánek a Červánek Zuzka Roušarová, Nina Sodomková

2019 09 12 jicin 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.