19. 5. 2019 - Návštěva památných míst

TEREZÍN, LIDICE, LÁNY

Tato tři pamětní místa jsme navštívili v neděli 19. 5. 2019.

Této exkurze se zúčastnili zástupci 6. - 9. třídy společně s p. ředitelem Roušarem a p. asistentkou Marinjukovou. Ráno v 5.20 jsme vyjeli z Proseče. Autobus jsme měli společný se žáky z Kameniček a cestou jsme ještě nabírali děti ze školy v Chrasti.

Kolem 10.hodiny jsme dojeli do Terezína. Hned jsme šli do muzea, kde jsme se dozvěděli mnoho informací, které se ve školních lavicích třeba nedozvíme. Prošli jsme si celé muzeum. Poté jsme se vrátili do autobusu a jeli jsme na Terezínskou tryznu. Zde jsme vyslechli projevy řečníků. Také jsme zde potkali pana premiéra Andreje Babiše, někteří si s ním stihli udělat i fotku. Poté jsme se vydali na exkurzi do koncentračního tábora, kde jsme prošli s průvodcem všechny budova a místnosti.

Opět jsme nasedli do autobusu a vydali se do Lidic. V Lidicích jsme došli po cestě prohlédnout si sousoší 82 lidických dětí umučených ve vyhlazovacím táboře. Také jsme navštívili muzeum, které v nás dojmy z těchto míst ještě umocnilo.

Poslední naší zastávkou byly Lány. 

Zde jsme navštívili hrob prezidenta – osvoboditele - T. G. Masaryka, jeho ženy a dětí. Velice přínosná pro nás byla i návštěva Muzea T. G. Masaryka, kde jsme se dozvěděli mnoho informací o našem prvním československém prezidentovi, ale zároveň viděli i mnoho autentických předmětů z období 1. republiky.

Tečkou za naší celodenní cestou byla návštěva nádherného zámeckého parku. Celý den nám přálo počasí, které dojmy z těchto míst ještě umocnilo.

Domů jsme se vrátili plni dojmů a zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.

Tereza Netková, Kristýna Čermáková

LIDICE

V neděli 19. května se uskutečnila exkurze do Terezína, Lán a Lidic. Naši žáci vyrazili na celý den po těchto památkách, aby nabrali nové vědomosti a na vlastní kůži okusili atmosféru těchto míst.

Osud malé vesnice se začal naplňovat 10. června 1942 několik hodin po půlnoci. Při této násilné události zemřelo 340 lidických občanů. V tom samém roce obec čítala 104 domů s 503 obyvateli. Důvodem vypálení byla domněnka, že místní obyvatelé spolupracovali s atentátníky na Reinharda Heydricha. Vesnice však byla obnovena několik metrů od původních Lidic pro původní obyvatele, kteří toto krveprolití přežili (zhruba 143 žen se vrátilo a po pátrání i 17 dětí). Tato událost pobouřila celý svět a díky lékaři Barnettu Strossovi se podařilo vybrat asi 30 miliónů korun na obnovu nových Lidic. Nyní je ze starých Lidic malebné místo, které pod svou krásou skrývá mnoho utrpení. Můžete se zde podívat na Pomník dětským obětem války, Lidickou hrušeň, která jako jediná zůstala po Lidicích, a starý Lidický hřbitov.

Tereza Volfová

LÁNY

V neděli 19. května jsme po prohlídce Terezína a Lidic navštívili ještě Lány, kde nám pan Novotný vyprávěl o životě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, u jehož hrobu jsme se byli podívat. Poté jsme krátce přejeli autobusem do Muzea T. G. Masaryka. Tam jsme si mohli prohlédnout různé předměty z období 1. republiky a věci, co patřily přímo panu prezidentovi Masarykovi. Exkurzi jsme zakončili procházkou po krásném zámeckém parku v Lánech.

Myslíme si, že jsme se na exkurzi dozvěděli mnoho nových a zajímavých informací o 2. světové válce, o koncentračních táborech a o nevinných lidech, kteří v nich zemřeli.

Petra Kynclová 

2019 05 19terezin lidice lany 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.