26. 4. 2019 - Čištění studánek, úklid v přírodě, exkurze a další

V pátek 26. dubna 2019 jsme na naší škole uspořádali Den Země. Počasí bylo přímo ukázkové, a tak jsme s chutí opustili školní lavice a vydali se ven. Třída 1. A se vypravila ke studánce pod Makovským kopcem. Děti studánku pěkně vyčistily od napadaného listí a větviček. Po cestě tam i zpět sbíraly do pytle pohozené odpadky, které hyzdí krásnou přírodu. Třída 1. B uklízela příkopy podél silnice vedoucí z Proseče do České Rybné. Děti pilně pracovaly, naplnily pytle až po okraj. Také 2. třída poctivě vysbírala odpadky podél silnice na Budislav a na Borka. I když sběr zakončila v první zatáčce, i tak naplnila několik pytlů odpadu. Můžeme si jen domyslet, kolik nečistot se válí v příkopě až do Budislavi a zamyslet se nad tím, kde se tam vzaly. 3. třída šla ke studánce na Posekanci. I tady děti studánku pěkně vyčistily, kolem ní uhrabaly listí. Jak krásně toto místo prokouklo! 4. třída uklízela příkopy podél silnice z Proseče do Boru. I tady našly děti mnoho nepěkných „úlovků“. 5. třída se vydala po planetární stezce, aby vysbírala odpadky, které této naučné stezce ubírají na kráse. A to je škoda, protože je toto místo často navštěvované turisty, kteří zavítají do Proseče.

A jak strávily tento den třídy na 2. stupni? Šestá třída a 8.B šly na exkurzi na čističku odpadních vod v Podměstí. Pan Kučera dětem vysvětlil a ukázal, jak čistička funguje od přívodu odpadní vody až po její vyčištění a vypuštění do Prosečského potoka. 6. třída se poté vydala pěšky do Zderaze. Po cestě nasbíraly děti několik pytlů odpadu. Ve Zderazi navštívili šesťáci skalní obydlí, kde jim pan Raba velmi podrobně a poutavě vyprávěl o historii jejich vzniku i o těžkém životě jejich obyvatel. 8. B se po exkurzi vypravila do geoparku na Pasíčkách, kde plnila zajímavé úkoly. Potom si děti prohlédly expozice s handicapovanými zvířaty. 7. třída a 8. A se vystřídaly ve sběrném dvoře v Proseči. Paní Mencová jim podala podrobné informace o třídění odpadu ve sběrném dvoře. Také tyto třídy pečlivě uklízely, 7. třída v okolí sběrného dvora, 8. A pracovala ve školním areálu na úklidu chodníků. 9. třída pracovala pilně ve školním areálu, odvedla zde opravdu velký kus práce. Dopolední program zakončili deváťáci příjemnou procházkou v okolí Proseče.

Den Země se nám letos opět vydařil, domů jsme odcházeli sice unaveni, ale spokojeni s výsledkem svého snažení. Naším největším přáním je, aby se všichni lidé chovali v přírodě jako na návštěvě, udržovali čistotu a pořádek.

Mgr. Šárka Kovářová

Den Země – 5. třída

Dne 26. 4. 2019 jsme celá škola oslavili Den Země úklidem odpadků nejen ve školním areálu, ale i okolí. Žáci 5. třídy pomohli uklidit celou cestu Planetární stezky a jejich snaha a nadšení byla znát po celou cestu. Jak jim to šlo, co vše našli, nejen na zemi ale i na stromech, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Cestou jsme stihli zahrát fotbal kluci proti děvčatům, vylézt na posed v lese, dát si dobrou svačinku a zazpívat si do kroku. Počasí bylo příjemné a dětem patří velké díky za čisté okolí Proseče.

Mgr. Veronika Roušarová 

2019 04 26 den zeme 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.