11. 4. 2019 - Finále soutěže ve zpěvu lidových písní z našeho regionu

Ve čtvrtek dne 11. dubna proběhla přehlídka v sólovém zpěvu lidových písní Prosečský dřeváček. Děti zpívaly písně z našeho regionu. Nejprve bylo ovšem třeba písničky vyhledat a upravit. Dalo to spoustu práce, ale výsledek stál za to. Podařilo se objevit písně z Proseče, Boru u Skutče i dalších okolních vesnic. Nezapomněli jsme ani na písničky z folklórního souboru Karmazín, který také zpívá písně z tzv. Horácka.

Veřejné přehlídce předcházelo výběrové školní kolo, kterého se zúčastnilo celkem 27 zpěváčků. Odborná porota vybrala 18 dětí, které doplnili žáci ze ZŠ Perálec. I oni přijeli s velmi zajímavými a pěknými písničkami.

Ve čtvrtek čekala na výkony všech dětí krásně vyzdobená Sokolovna (díky p. učitelkám Novákové a Stoklasové). Pro posluchače jsme měli i jedno překvapení. Zpěváčky totiž doprovázela kapela ve složení paní Kristýna Řebíčková na klavír, Andrea Boháčová na housle a Lída Dostálová na akordeon. Odborné porotě předsedala stejně jako ve škole paní učitelka Stanislava Sejkorová, která již řadu let vede folklórní soubor Sejkorky ve Slatiňanech. Přinesla dětem dárek v podobě zpěvníku souboru Sejkorky: Nejkrásnější písničky. Hlavní ceny tentokrát zpěvákům věnovalo město Proseč.

I když porota udělila několik zvláštních ocenění, vyhráli všichni účastníci, protože zpívali moc hezky a posluchače potěšili. K pestrosti celé akce přispělo i představení našich nově ušitých dětských krojů.
Všichni zpěváci, učitelky, které žáky připravovaly, porota i kapela si navíc odnesli domů pěknou medaili. Prosečský dřeváček se vydařil. Možná, snad se touto přehlídkou zpěv lidových a zvláště regionálních písniček do Proseče vrátil. Všem, kdo se podíleli na přípravě i zdárném průběhu akce, patří velký dík.

2019 04 11 prosec drevacek

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Můžete si prohlédnout také fotografie pořízené O. Klofátem.

Mgr. Dagmar Smělá