12. 2. 2019 - Regionální kolo ankety Zlatý Ámos ve Valdštejnském paláci

Když na vánoční besídce mé třídy zaznělo: „Paní učitelko, máme pro Vás dárek od celé školy“, trošku mě to vyděsilo. Když jsem pak dostala archy s podpisy na Zlatého Ámose, mísily se ve mě pocity radosti a štěstí se strachem z neznámého. Všechny obavy ale brzy přešly v těšení se na novou zkušenost.

Během vánočních prázdnin děti s pomocí pana ředitele dokončily přihlášku doplněním popisu, proč mě na tento titul nominují, i náš nejlepší společný zážitek. A hned po Vánocích začaly přípravy na regionální kolo. Bohužel se ho nemohla zúčastnit celá třída, proběhlo tedy demokratické hlasování tří zástupců třídy. Nejvíce hlasů získali Honza Uher, Naty Fridrichová a Sába Křiklavová. Nečekal je vůbec lehký úkol - v 5 minutách přesvědčit porotu, proč zrovna jejich paní učitelka by měla postoupit do semifinále.

Po mnohých třídních debatách, nápadech a hodinách jejich práce jsme 12. 2. vyrazili do Senátu ČR s odhodláním předvést co nejlepší obhajobu. Po slavnostním zahájení a proslovu zakladatele ankety Zlatý Ámos Ladislava Hrzala i zástupců Senátu Miluše Horské a Jaroslava Milnera, jsme byli podle vylosovaných čísel rozděleni na dvě poloviny. My jsme se nejdříve vydali na poutavou hodinovou prohlídku úchvatných prostor Valdštejnského paláce. Viděli jsme reprezentativní salónky, kde probíhají státnické návštěvy, dary státníků ze všech koutů světa, i části Valdštejnského paláce, kde mají kanceláře naši senátoři. Prohlídku jsme zakončili v pro nás neznámější části - jednacím sále. Po obědovém rautu na nás čekala obhajoba před porotou. Důvody, proč mám postoupit do dalšího kola právě já, měli moji "obhájci" doplněné scénkou, básničkou i tajenkou pro porotu, kulisu jim dělal vyrobený poster s fotkami naší třídy, přáníčky i kresbou mého portréru. Poté následoval krátký rozhovor s porotou. Pár minut, které jim byly vyčleněny, zvládli výborně. Pak už nezbývalo nic než čekat na verdikt poroty.

Po studentské hymně zaznělo to, čím byl naplněn celý den: „Vy všichni jste vítězové.“ A skutečně jsme se všichni po tomto dnu, který se celý nesl ve slavnostní přátelské atmosféře, tak cítili. Do dalšího kola jsme sice nepostoupili, ale i tak jsme odjížděli s krásným pocitem a ještě větší radostí, že máme jedni druhého. Chtěla bych tímto ještě jednou poděkovat všem mým žákům napříč celou školou za tuto nominaci, moc si toho vážím. A připojím vzkaz, který jsem měla na tričku při obhajobě: Moji žáci jsou NEJ ♡

2019 02 12 zlaty amos

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Prohlédnout si můžete také fotografie z fotogalerie soutěže.

Mgr. Romana Pešková