9. 11. 2018 - Celostátní kolo soutěže Školní časopis roku 2018

V pátek 9. listopadu jsme se jakožto zástupci naší redakce vydali do Brna, kde se konalo vyhodnocení celostátního kola soutěže Školní časopis roku 2018.

Této soutěže se letos zúčastnilo 428 časopisů, které soutěžily v 6 kategoriích. Setkání redakcí probíhalo na Fakultě sociálních studií. Náš časopis postoupil do celostátního kola z 2. místa v kole krajském. Na toto setkání jezdí většinou nejstarší zástupci naší redakce, jelikož ale měla 9. třída na tento den naplánovanou jinou akci, štěstí se usmálo na osmáky. Na fakultě se to mladými redaktory jen hemžilo, sešlo se jich tu okolo 600. Zároveň zde probíhal Multimediální den, na který své zástupce vyslaly jak Česká televize a Český rozhlas, tak naše nejznámější deníky.

Po celý den probíhaly workshopy a besedy a bylo skutečně z čeho vybírat. My jsme se zúčastnili dvou workshopů: Jak udělat své sociální sítě atraktivní a sledované pomocí telefonu. Zde nám přednášející vysvětlil, jak udělat svůj Instagram či Facebook atraktivní. Dozvěděli jsme se, jak to lidi dělají, že jim pořád roste sledovanost a také jsme si popovídali o tom, jak být aktivní na soc. sítích a zároveň mít i svůj vlastní život.

Jako druhý workshop jsme navštívili School Press Club. Obsahem tohoto workshopu byla práce v aplikaci Schoolpressclub, což je zábavný a jednoduchý nástroj pro tvorbu školních časopisů, třídních zpravodajů nebo ročenek. Ve workshopu jsme si vyzkoušeli založení redakce i časopisu, různé role a odpovědnosti v redakci (editor, korektor, fotograf) a vytvořili jsme si článek.

No ale samozřejmě nejvíce jsme očekávali to, kvůli čemu jsme sem přijeli – tj. vyhodnocení soutěže a předání diplomů. Oceňuje se jednak částečně – za obsah, grafiku nebo titulku nebo celkové hodnocení časopisu. V celkovém hodnocení časopisů bylo v naší kategorii vyhlášeno 1.- 25. místo, z čehož my jsme se umístili na 9. místě. Při slavnostním vyhlašování jsme tedy převzali diplom a drobné dárky a samozřejmě se vyfotili.

Cestou na vlak jsme ještě stihli i krátký rozchod v galerii Vaňkovka a pak už hurá vláčkem do Svitav. Zde už na nás čekal pan Lustyk, který nás dovezl až domů, za což mu patří naše poděkování (stejně tak i p. Vanžurovi a p. Pavlovičovi, kteří nás k vlaku vezli ráno).

Celkově můžeme říci, že se nám celý den moc líbil, užili jsme si ho a skutečně rádi jsme se této akce zúčastnili.

2018 11 09 sotek brno 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Nina Sodomková, Lada Zindulková, Šimon Lustyk a Filip Skalník