12. 10. 2018 - Pozorování noční oblohy a astrofotografie

Ve večerních hodinách v pátek 12. října 2018 se v areálu ZŠ Proseč uskutečnil zajímavý výukový program pod názvem Noční pozorování a astrofotografie, který pro nás uspořádala Hvězdárna barona Artura Krause v Pardubicích pod vedením jejího ředitele, pana Petra Komárka. Akce se zúčastnilo šest žáků školy, ale také někteří rodiče i prarodiče.

V první části se účastníci formou besedy a prezentace seznámili s různými způsoby a metodami fotografování noční oblohy a možnostmi zpracování fotografií. Dále si mohli prohlédnout různé typy fotoaparátů a teleobjektivů a jejich praktické použití. Poté si prohlédli hvězdářské dalekohledy; k dispozici měli dva reflektory (zrcadlové dalekohledy) a jeden refraktor (čočkový dalekohled). Tato část programu byla doprovázena prezentací úžasných fotografií pracovníků pardubické hvězdárny.

Druhá část programu, která se protáhla téměř do půlnoci, spočívala ve vlastním pozorování noční oblohy. Díky krásnému jasnému počasí byly podmínky pro pozorování vynikající. Z pozorovaných objektů uveďme například: planeta Mars, Velký a Malý vůz, souhvězdí Labutě, Herkules, Květináč, seskupení hvězd Plejády, dvojhvězda Alcor a Mizar v souhvězdí Velké Medvědice (na této dvojhvězdě si již naši starověcí předkové zkoušeli svůj ostrozrak) a celá řada dalších objektů. O všech pozorovaných objektech podali naši průvodci obšírný výklad s mnoha dalšími zajímavostmi.

Pro všechny účastníky byla tato akce velmi poučná a přínosná, hlavně dětem ukázala další cesty rozšiřování širokého okruhu vědomostí a dovedností.

2018 10 13 astrofoto 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Mgr. Pavel Stodola