25. 9. 2018 - Česká Skalice a Ratibořice

V úterý 25. září jsme jeli 8. A, 8. B a část 7. třídy do České Skalice a Ratibořic, abychom se zde dozvěděli něco nového o naší významné spisovatelce.

Nejdřív jsme zašli do muzea, kde nám pan průvodce pověděl o životě Boženy Němcové. V muzeu jsme kromě knih a fotek spisovatelky mohli vidět i její šaty apod. Součástí muzea je i expozice výroby textilu, kterou jsme si také prohlédli. Potom jsme zašli do školy, kde se malá Barunka vzdělávala. Po této prohlídce jsme měli téměř hodinový rozchod, který jsme využili k občerstvení a prohlídce městečka.

Poté jsme se vydali pěšky do Ratibořic, kde jsme navštívili zámek. Zde kdysi bydlela kněžna Kateřina Vilemína Zaháňská, tedy ,,paní kněžna“ z Babičky. Prošli jsme si pokoje i sály, které byly naaranžovány podle tehdejší doby. Po prohlídce jsme pokračovali zahradou kolem jezírka a došli jsme pěšky do Rudrova mlýna. Tady nás pan průvodce seznámil s veškerým zařízením mlýna, s výrobou mouky i s postavou pana mlynáře.

Dále jsme šli na Staré bělidlo, které bylo zrekonstruováno podle knihy ,,Babička". Cestou jsme viděli sousoší babičky s čtyřmi vnoučaty a dvěma psy. Byli jsme i u splavu, kde sedávala Viktorka. Zpáteční cestou k autobusu jsme se zastavili v bufetu, občerstvili jsme se a pak jsme nastoupili a jeli domů.

Celý výlet byl velmi zajímavý a poučný.

2018 09 25 bozena nemcova 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

 

Nina Sodomková