27. 9. 2018 - Konec září: sv. Václav, Mnichov

Konec září je spojen se dvěma smutnými událostmi našich národních dějin.

První se týká zavraždění knížete Václava v roce 935, který se stal později patronem české země a našeho národa.

Druhá událost se odehrála před 80 lety, kdy jsme jako obyvatelé svobodného, demokratického a svrchovaného státu byli zrazeni svými tehdejšími spojenci. Byli jsme přinuceni přijmout tzv. Mnichovskou dohodu, což v podstatě znamenalo konec Československa.

V rámci našeho školního projektu „100 let samostatnosti 1918 – 2018“ se první události věnovaly nižší třídy 2. stupně a druhou událost si připomenuli žáci 8. a 9. ročníku prostřednictvím filmového dokumentu „Mnichov 1938“, po němž následovala improvizovaná diskuse. Těmto tématům se žáci věnovali v hodinách výchovy k občanství a dějepisu.

2018 09 27 sv vaclav

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Mgr. Zdeněk Pecina