20. 5. 2018 - Návštěva památných míst

Tato tři památná místa jsme navštívili v neděli 20. května. Po dlouhé cestě jsme nejdříve zajeli do centra Terezína, kde jsme navštívili Muzeum židovského ghetta i Magdeburgská kasárna. Na Národním hřbitově v Terezíně jsme se zúčastnili „Terezínské tryzny“, každoroční pietní a vzpomínkové slavnosti konané k uctění památky obětí zdejší nacistické perzekuce během 2. světové války. Mnoho informací jsme se dozvěděli při prohlídce Malé pevnosti.

Poté jsme odjeli do Lidic, obce vypálené nacisty za 2. světové války. Položili jsme kytici k hrobu statečných lidických mužů a tiše zavzpomínali u sousoší 82 lidických dětí umučených ve vyhlazovacím táboře. Také jsme navštívili muzeum, které v nás dojmy z těchto míst ještě umocnilo.

Poslední naší zastávkou byly Lány. Zde jsme navštívili hrob prezidenta – osvoboditele - T. G. Masaryka, jeho ženy a dětí. Velice přínosná pro nás byla i návštěva Muzea T. G. Masaryka, kde jsme se dozvěděli mnoho informací o našem prvním československém prezidentovi, ale zároveň viděli i mnoho autentických předmětů z období 1. republiky. Tečkou za naší celodenní cestou byla návštěva nádherného zámeckého parku.

Domů jsme se vrátili plni dojmů a zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat a které odpovídaly symbolice a významu navštívených míst.

2018 05 20 terezin lidice lany 

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Marie Jeništová, Soňa Kynclová