19. 5. 2018 - Slavnostní vyhodnocení XI. ročníku celostátní soutěže v literárním projevu dětí 

 

Naše škola spolu s MěÚ Proseč a Městskou knihovnou Proseč uspořádala v letošním školním roce již XI. ročník celostátní soutěže v literárním projevu dětí „Malá Proseč Terézy Novákové“, která je určena mladým autorům ze základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií.

Letos pořadatelé obdrželi rovných 100 básnických i prozaických děl od 97 autorů ze 44 škol z celé republiky. Nezávislá odborná porota ve složení Mgr. Petr Kukal, básník, spisovatel a spolupracovník Ministerstva kultury ČR, Mgr. Milan Horký, ředitel Muzea B. Němcové v České Skalici, učitel českého jazyka Mgr. Roman Schulz ze ZŠ Chlumec nad Cidlinou, vybrala celkem 24 nejzajímavějších příspěvků. Jejich autoři byli pozváni do Proseče, kde se v sobotu 19. 5. 2018 uskutečnilo slavnostní vyhodnocení.

Dopoledne přijal mladé autory s početným doprovodem na městském úřadě pan Bc. Jan Macháček, starosta města, poté účastníci celé akce navštívili domek rodiny Haaszovy, kde strávila několik let svého života T. Nováková a kde napsala svá největší díla. Prohlídka soukromého muzea doprovázená podrobným výkladem se stala pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.

Při návštěvě školy, kde byl pro všechny účastníky připraven oběd, si mohli hosté prohlednout celý areál včetně tříd a seznámit se s životem školy a akcemi, které naši žáci pod vedením svých učitelů realizují.

Zájemci též mohli navštívit místní muzeum a muzeum dýmek.

V odpoledních hodinách pak probíhalo v místní sokolovně slavnostní vyhodnocení.

Po úvodním vystoupení pěveckého sboru „Žluťásci“ a krátkých projevech pořadatelů nastalo vlastní přednášení vyhodnocených prací, předávání cen a diplomů.

Jako čestný host byl letos po celý den přítomen začínající herec Patrik Holubář, který byl před nedávnem nominován na cenu Českého lva za nejlepší vedlejší mužskou roli ve filmu Špína. Dětem předával osobně diplomy a nezapomněl nikdy na slova chvály, to byla asi největší odměna pro všechny přítomné. Ceny dále předávali Mgr. Josef Roušar, ředitel ZŠ a MŠ Proseč a Mgr. Petr Kukal, předseda poroty. Ten také v závěru odpoledne celou akci zhodnotil.

Sborníky úspěšných prací obdrželi nejen mladí autoři, ale i porotci a čestní hosté přehlídky.

Celá akce se konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a byla finančně podpořena Pardubickým krajem. Finančně či hmotně akci dále podpořila řada institucí, firem a jednotlivců, za což jim patří velké poděkování, jsou to: Ministerstvo kultury, nakladatelství Mladá fronta, Casting studio – CINE JESSY s.r.o. Praha, Mezinárodní odborový svaz pracovníků v kinematografii KINOS, město Proseč, Bohemia Steelmont s.r.o. - Proseč, BPK l. t. d. Proseč, DIPRO, výrobní družstvo invalidů - Proseč, ERGOTEP, družstvo invalidů - Proseč, JEDNOTA, spotřební družstvo Hlinsko, Květinové studio ILONA Proseč, LOMYKÁMEN s. r. o. Proseč, Obuv SANTÉ Proseč s.r.o., Ravensburger Karton s.r.o. - Polička, SANTÉ - výroba s.r.o. - Proseč, ZŠ a MŠ Proseč.

Kdo se této nevšední kulturní události zúčastnil, jistě nelitoval.

V pořadí již XII. ročník této celostátní přehlídky dětské literární tvořivosti se uskuteční ve školním roce 2021/2022.

Kompletní výsledková listina je ke stažení ZDE.

Sborník vyhodnocených prací je ke stažení ZDE.

 

2018 05 19 mptn

Další fotografie si můžete prohlédnout na rajce.net.

Mgr. Zdeněk Pecina