8. - 10. 9. 2016 - Reublikové finále OVOV v Brně

Druhý zářijový víkend byl věnován republikovému finále soutěže „Odznak všestrannosti olympijských vítězů“. Klání nejlepších závodníků hostilo v letošním roce Brno – sportovní areál VUT Brno. Letos se z naší školy do závěrečných bojů probojoval Jaromír Síla, který soutěžil v kategorii žáků narozených v roce 2005. Jára do soutěže nastupoval jako obhájce titulu nejvšestrannějšího atleta roku 2015. Již po přečtení soupisky bylo jasné, že všichni Járovi soupeři z loňského roku jsou na místě a jistě v plné síle.
Po celé dva dny na stadionu probíhalo setkání olympioniků let minulých i těch současných. Popovídat jsme si mohli např. s Jarmilou Kratochvílovou, Táťánou Kocembovou, Věrou Růžičkovou, bratry Svojanovskými, Stanislavem Rýglem, Lukášem Melichem a s řadou dalších.
Rozlosování pořadí disciplín nám neudělalo radost – Jára začínal shyby za 2 minuty a hned poté skoky přes švihadlo v průběhu 2 minut. Tedy disciplíny velmi fyzicky náročné. Ale právě výkony z těchto dvou soutěží položily základ k celkovému úspěchu. Výkony 106 shybů na nakloněné lavičce a 370 přeskoků přinesly velký bodový zisk, prvenství ve své kategorii, ale i nejlepší výkony mezi všemi účastníky podniku a těch bylo celkem 647. V dalších disciplínách – sprintu na 60 m a skoku dalekém – vyrovnal Jára své nejlepší výkony. Tyto výkony byly však v porovnání s výkony jeho soupeřů horší, a tak klesl Jára na 2. místo v pořadí. Toto pořadí zůstalo i po páté disciplíně – hodu medicinbalem přes hlavu, kde výkon 820 cm znamenal sice osobní rekord, ale 2. místo v pořadí a ztráta 70 bodů na soupeře na 1. místě a náskok 50 bodů na 3. v pořadí. Tato skutečnost slibovala obrovský boj o medaile v druhém soutěžním dni.
Úvod druhého dne obstaral trojskok. Ani vylepšení osobního rekordu na 637 cm nevedlo k posunu v celkovém pořadí, soupeři skákali dál a ztráta na 1. místo narostla na 100 bodů. Následující dvě disciplíny měly rozhodnout o celkovém úspěchu. Rekord 137 kliků za dvě minuty a 96 lehů-sedů za dvě minuty smazal předchozí bodové manko a Jára byl v čele s náskokem 200 bodů. Průměrný hod 36,25 m bodový náskok zmenšil, ale 150 bodů stále dávalo velkou šanci na úspěch. Poslední disciplína běh na 1000 m byla napjatá, výsledky jsou až do poslední chvíle tajné, a tak jsme museli čekat až na vyhlášení výsledků. Naše propočty předpokládaly dobrý konec tohoto velkého boje. Při vyhlašování výsledků mohla naše radost propuknout naplno. Jára vyhrál s náskokem 70 bodů a své prvenství z loňského roku obhájil. K celkovému vítězství ve věkové kategorii 2005 přidal ještě 3 vítězství v absolutním pořadí disciplín- shyby, kliky a přeskoky přes švihadlo.
Vyhlašování vítězů a rozdávání medailí a cen obstarali mistři světa Šárka Kašpárková, Kateřina Kudějová, Michaela Hrubá a Jan Kuf. Zlatá medaile a uznání soupeřů byly tou nejsladší tečkou za těžkými závody.
Blahopřejeme a držíme palce do dalších let přípravy a závodů.

2016 09 10 ovov

Mgr. Jan Stodola