10. 4. 2019 - Dětský prosečský kroj a Prosečský dýchánek s Kamilou Skopovou

Ve středu 10. dubna byla hostem Prosečského dýchánku spisovatelka, malířka a folkloristka paní Kamila Skopová. Při této příležitosti a právě zde ve staré evangelické škole jsme představili veřejnosti naše společné dílo - dětský kroj - vycházející z kroje prosečského.

Ptáte se možná, jak takový kroj může vzniknout. Nejprve musí člověk potkat ty správné lidi. Moje nadšení oslovilo nejprve vedení školy, se kterým jsme ve spolupráci s městem Proseč připravili celý projekt NÁVRAT K TRADICÍM. Potom se nám podařilo získat ke spolupráci paní Kamilu Skopovou, která nakreslila první návrh kroje a byla nám vždy nápomocna radou a konzultací. Bylo třeba zajistit odpovídající látky a vše sladit. Tuto část měla na starosti paní Andrea Sodomková - kostýmní výtvarnice. Svým dílem přispěly i členky místního klubu seniorů. Poskytly plátno, které i řádně naškrobily a ze kterého se ušily spodničky. Největší problém nás však ještě čekal, najít tu správnou krejčovou. Po dlouhém hledání a přesvědčování nám přislíbila spolupráci paní Zdena Vaňkátová Chalupová. Je to pro nás veliká výhra. Řadu let totiž šije pro folklórní soubory Formani, Sejkorky a další. Realizace kroje probíhala pod bedlivou kontrolou paní Skopové. Neodpustila nám ani sebemenší detail, což se určitě vyplatilo. Všem, které jsem jmenovala, patří obrovský dík za práci i podporu. V kroji se představily naše žákyně Lucinka Zvolánková a Míša Hledíková. Děvčatům to moc sluší.

Ale zpět k dýchánku a paní Kamile Skopové. Je vždy výjimečné setkat se s člověkem, který svou prací žije a velmi ji miluje. Vyprávění paní Skopové, ukázky jejich kreseb českých krojů z různých oblastí a odpovědi na otázky přítomných byly tak poutavé, že po skončení dýchánku všichni seděli a nikdo nechtěl jít ani domů. I paní Skopová se zde cítila velmi dobře. Takové hodnocení je pro organizátory akce největší odměnou.

2019 4 10 dychanek kroj m

Autor fotografie O. Klofát.

Další fotografie pořízené O. Klofátem si můžete prohlédnout na rajce.net

Mgr. Dagmar Smělá