Potkani

Tato webová stránka je o potkanech budeme sem dávat rady a typy o potkanech jakého si vybrat potkana a kde nejlíp a jakou podestýlku a žrádlo mu dávat a jak poznám, že je můj potkan nemocný a když je zdravý atd.:

Žrádlo

Nejlepší žrádlo co mu můžete dávat tak je, že mu budete dávat obilniny, tvrdé pečivo, ovoce a zeleninu, málokterý potkan pohrdne vařenou bramborou nebo kolečkem banánu. Na rozdíl od pečiva mají potkani ovoce a zeleninu raději měkčí než tvrdé, a velkým plus je šťavnatost a sladká chuť. Zeleninu a ovoce dávejte čerstvé. Jablka – dejte potkanům do klece celé jablko, nebo jenom nakrájené kousky. Další možnost je nechat při chroupání jablka trochu větší ohryzek, a ten pak věnovat potkanům. Vynechte kyselá jablka (potkani by je stejně nejedli) Třešně, švestky, broskve, meruňky – jsou sladké a šťavnaté, potkanům budou určitě chutnat. Nenechte je hlodat pecky, některá semena obsahují jedovaté kyanogenní látky. V třešňových a švestkových peckách je jich méně, ale přesto bych neriskoval – nevím, jak na tyto látky reaguje potkaní organismus, určitě to však nehodlám zkoušet na vlastních potkanech.

Ovoce

Ananas:

Ananasu potkani většinou neodolají. Můžete te jim dávat z konzervy i normálně čerství. Ale pozor, stačí jeden kousíček za čas, protože potkani po něm mají většinou když je to v velkém množství průjem.

Banán:

Banán snad můžete dávat úplně každému... Nezpůsobuje žádné žaludeční problémy.

Citrusy:

Cistrusy je něco, čeho já osobně se bojím. Někdo říká, že to potkanům nevadí a někdo říká, že je to pro potkany to nejhorší... Proto bych jim radší místo citrusu dal něco jiného...

Hruška:

NIKDY! Způsobuje průjem a zažívací potíže!

Jablko:

Jablkem kryjí konzumaci ovoce. Je to pochoutka snad pro všechny hlodavce. Určitě jim sem tam hoďte kousíček jablíčka.

Jahody:

Jahody zkusit můžete. Ostatně mají je docela rádi, ale nedávejte jim toho moc. Může způsobit průjem. Raději pozorujte co potkan s tím bude dělat. A nezapomeňte jahody pořádně umýt.

Kiwi:

Kiwi se nedoporučuje. Jsou po něm zažívací potíže, pro potkana velmi nepříjemné.

Mandarinka:

Mandarinka patří mezi citruse, takže raději bych jím to nedával.

Pomeranč:

To samé platí i pro pomeranč. NIKDY nepodavat!

Třešně:

Čas od času možná trošičku ano, ale určitě ho tím neládujte denně. Způsobuje průjem a velmi těžké zažívací potíže.

Meloun:

Když dáte malý kousek melounu potkanovi čas od času, tak SNAD tím nic nezkazíte, ale ve větších množství způsobuje potkanovi problémy.

Jakého si vybrat potkana?

jak si vybrat potkana...

Pokud jste si vybrali jako domácího mazlíčka potkana, určitě se rozmýšlíte, zda si pořídit holku nebo kluka. Není možné říct, co je lepší, záleží jen na tom, jakou povahu vašeho zvířátka máte raději. Kluci jsou větší, klidnější, mazlivější a válivější, jsou to takoví peciválové. Holky jsou menší, aktivnější, veselejší a zvídavější. Pokud jste začátečníci, je lepší pořídit si kluka kvůli jeho "línější" povaze:-). Říká se, že samičky jsou čistotnější, může to být pravda, ale je to různé (asi jako u lidí:). Pravda je, že sameček víc smrdí, ale pokud ho budete pravidelně čistit, nic cítit nebude. Samičky byste si měli pořizovat dvě, samotné samičce je smutno a to přesto, že si myslíte, že jí věnujete dostatek času. Žádný správný chovatel vám ani samotnou samičku nedá, pokud už nějakou nemáte. I klukům je lépe, pokud jich je víc.

Další otázka je, zda si potkana vzít od chovatele nebo ze zverimexu. Od chovatele je to lepší. Chovatel totiž ví, kdy mláďátka může odebrat matce, jak je krmit a starat se o ně. Předejdete tak předčasným úmrtím. Potkánci ze zverimexu jsou často odebráni od matky dřív a zrní je pro ně ještě nedostatečnou výživou. Stává se také, že ještě ani neumí pořádně jíst a pít sami. U chovatele také víte, kdo jsou rodiče vašeho potkánka, zda jsou zdraví nebo nemají v rodině nějakou genetickou vadu.

Podestýlka

Výběr podestýlky je hned po koupi klece a krmení jedna ze základních věcí, kterou bychom měli řešit ještě před pořízením samotného potkánka. Jak ale poznat tu pravou? S ohledem na své předchozí zkušenosti a roky zkoušení všech možných (i opravdu „nemožných“) typů vám nabízím velké shrnutí podestýlek doplněné o různé tipy a triky.

Chips:

Bezprašné vakuované hobliny - žádné třísky, dobrá savost, citrónová vůně, samičkám se líbí se v nich hrabat a dělat tunely, prašnost opravdu malá. Přesto i tak se doporučuje hobliny prosívat. Balíček nám vyšel asi na 6 vyměnění podestýlky (většinou tak 1,5 cm na ploše 55x35 cm), cena asi 30 Kč.

Je možné zakoupit i větší balení 56 litrů za 75 Kč v obchodním řetězci Hornbach.

Kuřičná podestýlka hrubá:

Je docela drahá, pytel stojí asi 80 Kč, má však mnohé výhody. Předně vůbec nepráší. Dá se pořídit ve dvou variantách hrubé a jemnější (liší se ve velikosti jednotlivých kousků). Já používám tu hrubější variantu. Potkani ji mohou klidně ochutnávat, naší Lilo chutná zvláště pokud je namočená vodou :o). Na dno ji používám v menší míře než piliny, potkani se v podestýlce tedy nemohou moc hrabat, což je asi nevýhoda. Balení vystačí tak na 7 vyměnění.

Přírodní podestýlka z čistého dřeva:

Jde o dřevěné válečky. Obsah je 9 litrů, oproti Jonášovi jsou však válečky velmi dlouhé, tudíž i objem je značně zkreslený. Vydrží asi jen na 3-4 vyměnění a to jsem jednotlivé válečky ještě rozlamovala na více kusů. Jinak se chovají stejně jako válečky jiné. Cena balení je asi 70 Kč. Přesto jsem už předvědčena, že si tuto podestýlku nekoupím. Přijde mi v rámci svých vlastností příliš drahá.

Seno:

Podestýlka ze sena se mi zdá poměrně dobrá. Pokud na ní potkani chodí jen bobkovat, bobky často propadávají skrz stébla na zem, proto je možné pod něj dát i kus papíru nebo kartonu. Nesetkal jsem se s valným zájmem seno svačit. Seno lze koupit v každém zverimexu do 25 Kč

Jak poznám že je můj potkan nemocný?

Při koupi potkana bychom měli dbát na to, aby potkánek nejevil příznaky onemocnění. Zvíře by mělo být aktivní a zvídavé. Jeho oči a nozdry jsou čisté, oko jasné, srst hladká, lesklá a přiléhavá. Končetiny jsou čisté, bez otlaků a známek poranění. Okolí řitního otvoru je čisté. Potkan nesmí pšikat, mít výtok z nozder, nebo červeně zabarvené okolí nosu a očí, nesmí mít nakloněnou hlavu nebo zapáchat po stolici. Jeho srst je čistá, u mláděte bez nepříjemného zápachu, hladká, nevypadává. Na kůži hlavy a hřbetu nejsou žádné stroupky a potkan se neškrábe. Potkan patří mezi společenská zvířata, pro která je typické, že na sobě dlouho nedají znát žádné onemocnění, jinak je ostatní zvířata vyloučí a takový jedinec dlouho nepřežije. Proto potkan běhá, žere a pije do poslední chvíle a snaží se na sobě nedat onemocnění znát. Pozorný chovatel však zaznamená i malou změnu chování, sníženou chuť k jídlu a především červený výtok z nozder a očí.

Můj potkan „krvácí“ z nosu, co s tím?

Potkani mají slznou žlázu, která vylučuje sekret zbarvený cihlově červeně. Nejedná se o krev. Pokud je potkan ve stresu, nemocný nebo ho něco bolí, objeví se v okolí nozder a očí načervenale zbarvený výtok, který si potkan roztírá i po srsti na hlavě a lopatkách a při případném pšikání ho rozstřikuje po stěnách domečku. Výtok sám o sobě není nemoc, ale spíš příznakem (tzv. chromodacryorhea), že je něco v nepořádku.

Hrubá srst

Může být více možností, co hrubou srst způsobuje. Například strava, kožní paraziti, plísně a pod. Nejlepší by bylo potkánka vzít a vyhledat nějakého veterináře aby si potkánka prohlédl, popovídal si o něm a učinil nějaký závěr.

OBRÁZKY

OBRÁZKY POTKANÍCH MIMINEK

DOUFÁM, ŽE SE VÁM STRÁNKA LÍBILA

Odkaz na Google